Jak vybrat lyžařské boty

Při koupi bot třeba zohlednit řadu parametrů. Každá noha je jiná, stejně tak i výběr lyžáků je individuální záležitost. Abyste si koupili ty nejvhodnější, zeptejte se na 3 základní parametry - flex index, šířka, účel, úroveň lyžování a jiné.

Existují různé typy bot. Záleží na tom, zda je chcete používat pro alpské lyžování, freeride, skákání v parku, skialpinismus atd.

 

 

Šířka
Každé chodidlo má jinou šířku, proto je nutné přizpůsobit koupi bot výšce nártu a šířce chodidla. Značka Tecnica vyrábí užší i širší lyžařky. Označení pro užší lyžáky má zkratku LA - 98 mm, naopak středně široké lyžáky se označují jako MV - 100 mm a široké lyžáky HV - 102 mm. Výběr šířky bot má za následek správný přenos energie z lyžáků na lyže.

Flex index
Flex index nebo tvrdost skeletu je parametr, který určuje tvrdost, resp. ohebnost lyžáků. Jde o údaj, který vyjadřuje, jaká síla je potřebná k ohnutí komína lyžáků o 10 ° na základě 30 000 opakování při teplotě 22 ° C.

Jednoduše vzato, čím nižší flex index lyžařských bot, tím poddajnější jsou lyžáky a tím pohodlněji se bude jezdit začátečníkům. Čím vyšší číslo, tím pokročilejší lyžař. Tyto indexy se pohybují od 60 do více než 130. Jejich výběr záleží na různých podmínkách - jak často lyžujete a jak dobrý lyžař jste.

Dětské lyžařské boty
Děti potřebují nejměkčí lyžáky, protože na svahu mohou rychle ztratit nadšení do lyžování. Proto doporučujeme flex index v rozmezí 40 - 90, přičemž 90 je pro juniorské závodníky.

 

Začátečníci - 60-80
Pokud jste na svahu poprvé nebo jste jen rekreační lyžař či mírně pokročilý lyžař, zvolte tento flex index lyžařských bot. Díky jejich ohebnosti dokážete strávit větší část dne na lyžích, protože nohy se v nich cítí příjemně. Vyberte si tyto lyžáky, pokud si vychutnáváte pomalou jízdu na svahu a rádi zakončíte den návštěvou ski baru.

 

Pokročilí - 90-110
Tyto boty si zvolte tehdy, když máte jistotu, že patříte mezi pokročilé lyžaře, kteří si vychutnávají jízdu a dokáží řezat oblouky. Tento flex index vám poskytuje větší míru ovladatelnosti lyží, avšak stále si drží značné pohodlí. Jsou určeny pro sportovnější styl jízdy.

 

Vynikající lyžaři - 120-130
Patříte mezi vynikajících lyžaře? Máte tvrdé sjezdové lyže? Pokud patříte mezi lyžaře s vynikající lyžařskou technikou a silnýma nohama, doporučujeme lyžáky s flex indexem 120. Tento flex vás podrží ve vysoké rychlosti, protože poskytuje vynikající ovladatelnost lyží. Nevýhodou však je, že chodidla a holeň jsou ve značném nepohodlí a nevydržíte v nich celý den bez odepnutí klipsů. Vyvezení lanovkou však v pohodě zvládnete. Obujte si je, pokud patříte mezi pokročilé sportovní lyžaře.

 

SKIBIKECENTRUM TIP - Platí pravidlo, že vynikající lyžař může mít tvrdé lyžařky a měkké lyže, avšak nikdy ne měkké lyžáky a tvrdé lyže. Většinu energie vynaložené do řezání oblouků by ztratil přímo v lyžařských botách. Namakali byste se, ale jízdu si neužili.

 

Profesionální lyžaři nad 130
Tento flex index platí pro profesionální lyžaře a závodníky. Tito lyžaři jsou zvyklí na jistou míru nepohodlí, v lyžích se přímo narodili. Takové lyžáky patří mezi nejméně pohodlné. Pokud si troufáte na tak tvrdé lyžařské boty, vzpomeňte si na sjezdové lyžování v televizi. První, co udělá každý lyžař po dojezdu, je odepnutí klipsů z lyžáků. Jsou skutečně snesitelné? :)

 

... aby vám v lyžařských botách už nikdy nebyla zima.

Mnohé lyžáky jsou charakteristické speciálními vložkami s vynikajícími vlastnostmi. Například lyžáky značky Roxa nabízejí model se stélkou Ultralon, který je z 50 % tepelně tvarovatelný v oblasti kotníku.

Co náš SKIBIKECENTRUM team nedoporučuje?
Lyžáky představují nejdůležitější část výstroje. Nevhodná obuv nebo lyžáky se můžou podepsat na nesprávném vývinu dětské nohy, což může mít za následek problémy s chodidlem a páteří v dospělosti. Myslete na to při výběru bot a děti neodbývejte poznámkou "Vždyť za chvíli do nich dorosteš ...".


Pro děti doporučujeme sáhnout po lyžařských botách Model Tecnica s pohodlnými vnitřními botami, které jim poskytnou dostatečný komfort, aby je učení lyžování neomrzelo.

 

Kdy koupit nové lyžáky?
Jedny lyžáky obvykle vydrží 3-5 let v závislosti na četnosti lyžování. V průměru vydrží 60 dní lyžování. Tak jako každá jiná věc, i lyžáky mají svou životnost. Bota se v nich postupně výšlape a noha vám v nich bude plavat. Na svahu budete muset pracovat mnohem víc než dřív. Ojeté lyžáky možná nebudete vnímat jako opotřebované. V takovém případě doporučujeme vyzkoušet v obchodě zcela nové lyžáky ve stejné velikosti. Pokud bude rozdíl mezi vašimi původními velký, víte, co udělat :)

 

Jak změřit velikost chodidla?

 

Na nejvzdálenější část chodidla (palec nebo ukazováček) udělejte značku a změřte papír od okraje po značku. Tento údaj v cm představuje Mondopoint. K tomuto údaji připočtěte 5 mm. Viz tabulku velikosti bot.

 

Velikost lyžařských bot
Začátečníci by měli volit lyžáky o 0,5 cm větší od jejich mondopointu (MP), aby je jejich lyžáky netlačily. Mějte na paměti, že lyžáky od koupě již v průběhu prvních 10 lyžařských dní ztratí 30 až 40 % svého objemu.

Pokročilí by si měli vybrat velikost lyžařských bot blízko jejich naměřené hodnotě nebo o něco menší, avšak s tvrdším skeletem. Zohledněte i šířku lyžáků, aby nebyly příliš nepohodlné.

Experti si vybírají často lyžáky, které jsou o trochu menší oproti jejich naměřenému mondopointu. Zároveň se vyznačují velmi tvrdým skeletem. Lyžování je díky nim velmi přesné a citlivé. Takové lyžáky mají nejlepší ovladatelnost, avšak začátečníkům nebo pokročilým jízdu spíše zhorší. Vyžadují špičkovou lyžařskou techniku.

 

Jak si zkoušet lyžařské boty?
Abyste si vybrali ty správné boty, před koupí byste si je měli nechat na noze alespoň 15-30 minut. Pokud byste začali pociťovat jakoukoliv bolest, je třeba si vyzkoušet jiný model. Při zkoušení si zapínejte klipsy od horních přezek směrem dolů. Zafixujete tak patu na svém místě. Když je zapnete, postavte se a zatlačte kolena dopředu jako by se už lyžovalo. Pata se umístí dozadu a špička by neměla tlačit.

Shrnuli jsme pro vás základní parametry při nákupu bot. Věříme, že díky našemu článku zvládnete nákup bot levou zadní :) V nejbližším blogu se dozvíte, jak vybrat kvalitní lyžařské brýle a helmu, která vám v případě nouze skutečně zachrání život.
Jsme výhradním dovozcem značek

Další kvalitní a levné sportovní zboží

2117

2a

3f

4f

4fun

686

Abus

Ace camp

Adidas

Adidas core

Adidas neo

Adidas originals

Aerobie

Alpine crown

Amulet

Animal

Anta

Aqualung

Aqua sphere

Arena

Armada

Asics

Atomic

Authority

Authority kids

Avenue

Axim

Axon

Babolat

Bassano

Basso

Bauer

Berg outdoor

Bestway

Bike workx

Birkenstock

Bk british knights

Blizzard

Blizzard/tecnica

Bmc

Bolle

Boma

Boot doc

Bootdoc

Brigitte engammar

Briko

Bruno banani

Brunotti

Burton

California beach

Calter

Calvin klein

Caterpillar

Cerda

Color kids

Converse

Conway

Cool

Coqui

Cornilleau

Coxa carry

Crocs

Cyklo

Cyklomax

D2b

Dainese

Dedicated

Deltacross

Devold

Dhs

Disney

Diverse

Duro

Eastpak

Echowell

EisbÄr

Electric

Elite

Empire

Emporio armani

Enrico coveri

Equa

Etnies

Everett

Exifun

Exisport

Exitrek

Extee

Exxtasy

Fc barcelona

Feldten

Ferdus

Fidlock

Fila

Fila skates

Finmark

Fischer

Five seasons

Fizz

Fjallraven

Force

Foursquare

Fox

Fox40

Fsq

Fundango

Garmin

Giro

Grisport

Grizzly

Hannah

Happy socks

Head

Heat holders

Herschel

Hotronic

Hqbc

Ibera

Icebug

Icepeak

Infini

Ipanema

Isolid

Italbastoni

Jana polak

Joma

Junior league

Kangaroos

Kappa

Kayland

Keen

Kodiak

Konnix

Koopman

Kovys

Kross

Lacoste

Lancast

Lasting

Le grand

Leki

Lenz

Level

Lifefit

Longus

Lorpen

Lotus

Luck

Madshus

Magnus

Marker

Maxxis

Merrell

Meva

Mexx

Michelin

Mikasa

Mizuno

Mondraker

Monte grappa

Moon boot

Mps

Munkees

Navigare

Navy sail

Neff

New balance

New era

Newline

New rebels

Nik

Nike

Nitro

Nordbrandt

Nordica

Northfinder

Nugget

Oneill

One way

Osbe

Ozzie

Pb

Pearl izumi

Pellagio

Phenix

Poc

Polisport

Polo

Power

Prince

Pro

Pro-t

Protest

Puma

R2

Rapido

Readys

Red

Red bull racing

Red bull spect

Reebok

Regatta

Rehall

Relax

Rh

Rh+

Rider

Rollerblade

Rossignol

Roxa

Rubena

Rulyt

Russell athletic

Salber

Salewa

Salice

Salomon

Sam73

Sb

Scandi

Schwalbe

Scott

Seger

Sensor

Sherwood

Silvini

Skechers

Skibikecentrum

Skiffo

Sks

Slobby

Smith

Soft dreams

Spect

Speedo

Spokey

Stance

Street surfing

Sulov

Tac

Tecnica

Thermowave

Thrasher

Thule

Thumbs up

Tibhar

Tittallon

Tohos

Tommy hilfiger

Transkol

Trezeta

Tyrolia

Umbro

Under armour

Uno

Vans

Vemont

V+j

Volcano

Volkl

Voxx

Wellgo

Westport

Wilson

Wintersteiger

Wojtylko

X-action

X-socks

Yakima

Yonex

Zanier

Zefal

Ziener

Autorizovaný eshop certifikát
Sphere
Poskytujeme výhody a slevy na kartu Sphere.

Poradíme Vám

Odborníci na prodejnách

Sledování mé objednávky

Číslo balíku:

Ověřeno zákazníky