Už dávno jsou pryč časy, kdy se z půdy vytáhly lyže po dědovi se slovy: „Přeci se to nevyhodí, vždyť jsou po dědovi!“. Dřív jsme lyže zdědili a nikdo neřešil z čeho jsou vyrobeny, jak jsou lyže dlouhé, jak rychle pojedou či jak dobře s nimi jdou dělat oblouky. Zkrátka tady máš a lyžuj! Jenže, co se v mládí naučíš… Když od malička lyžujete na lyžích, které Vám nevyhovují, pravděpodobně se ani nikdy nenaučíte lyžovat správně. Správná technika přitom může předejít zbytečným úrazům. Dnes už je však nabídka lyží na trhu dost bohatá, a to jak pro nás dospělé, tak pro naše ratolesti. Ale jak se v tom nepřeberném množství lyží vyznat? Pojďme si ukázat základní body, které při výběru lyží sledovat.
Technologie
Dětské lyže by měly mít zpravidla jednodušší konstrukci. Ideální je lehké pěnové jádro, které odpouští školácké chybičky, které se u dětí běžně stávají.
Délka lyží
Říká se, že ideální délka lyží by měla dosahovat do úrovně očí dítěte. Tu bychom však doporučili spíše zkušenějším dětem. Pro ty méně zkušené je ideální délka lyží po bradu. No a pro úplné nováčky ve světě lyžování klidně ještě kratší – v rozmezí hrudi až brady.
První kontakt dítěte na lyžích na sněhu není vůbec jednoduchý. Ujíždí to, když nechcete a kam nechcete. Nezatáčí to, jak by mělo, nebo jak by dítě chtělo. Dítě, které není na lyže vůbec zvyklé, bude za kratší lyže rádo, protože na nich bude cítit lepší stabilitu. Snáz se naučí lyže ovládat.
Jakmile je však už dítě zkušenější a chce se pořádně rozjet, kratší lyže mu to neumožní. Každý sebemenší výmol ho může rozhodit. Proto když už je lyžař trochu zkušenější, můžeme mu pořídit lyže o trochu delší.
Vzhled
To je to, co děti ocení nejvíce. K tomu, aby děti lyžování bavilo, se jim lyže musí i líbit. Těžko se bude kluk cítit dobře na růžových lyžích s kytičkama, které má po své sestře, která z nich už vyrostla. Pokud chcete v dětech probudit nadšení k nějaké činnosti, často stačí maličkosti, které můžou mít pro děti mnohem větší význam než pro vás. Často se stává, že i když je lyže vyrobena ze sebelepších komponentů, má ideální délku, ale prostě se dítěti nelíbí vzhledem, tak na ní zkrátka nebude chtít lyžovat. Proto doporučujeme neopomíjet ani tento fakt.A jaký je rozdíl ve tvarech lyží?
Freestyle lyže
Oproti klasickým dětským lyžím mají zahnutou patku i špičku a jsou o něco málo širší. Jsou tak vhodné na blbnutí v prašanu, v parku či kdekoliv jinde.
Závodní lyže
Pro ty, kteří mají rádi rychlost, přesnost, výkon a perfektní nasazení. Mnohem více se podobají dospěláckým lyžím. Mají sendvičovou konstrukci s dřevěným jádrem, takže jsou mnohem bytelnější.